Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Niedziela
15 Grudnia 2019
Imieniny obchodzą
Celina, Fortunata, Ignacy, Iga, Ignacja,
Żegota, Krystiana, Nina, Walerian,
Waleriana, Wolimir

Do końca roku zostało 17 dni.
Zodiak: Strzelec
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Dziki wciąż na Stogach

E-mail Print PDF
dzikiDzik jest dziki, dzik jest zły.
Dzik ma bardzo ostre kły(…)”

Kto spotka na Stogach dziki ten….. powinien dzwonić na 986!

Wierszyk Jana Brzechwy jest odpowiednim mottem dla sprawy, która mnie interesuje, ale myślę, że innych mieszkańców naszej dzielnicy również.

XXI wiek, miasto, które chce być stolicą europejską i spacerujące jego ulicami….. watahy dzików. Ciekawe czy mają być one atrakcją turystyczną? Czy być może Stogi są docelowym miejscem ich pobytu?

Co zrobić, gdy nagle, w czasie spaceru na plażę lub po prostu na głównej ulicy Stogów spotkamy stadko dzików?

Na pewno NIE WOLNO ICH KARMIĆ!!! Należy pamiętać o zachowaniu daleko idącej ostrożności. Dziki są zwierzętami inteligentnymi i zwykle atakują tylko w sytuacji zagrożenia. Jednak lochę idącą z młodymi może sprowokować każda sytuacja, nawet sama nasza obecność w pobliżu jej potomstwa.

Gdy spotkamy dzika w pobliżu zabudowań mieszkalnych należy SPOKOJNIE ODDALIĆ SIĘ i ZAWIADOMIĆ STRAŻ MIEJSKĄtel. 986 (zgłoszenia przyjmowane są do godz. 22.00). Straż miejska powinna reagować w sytuacjach zagrożenia ludzi, gdyby jednak nie zareagowała na zgłoszenie, piszcie o tym do nas.

Urzędnicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, którzy zajmują się „dzikami w mieście” poinformowali nas, że swego czasu na Stogach były wybudowane trzy odłownie dzików, z których dwie zostały zniszczone. Może należałoby ponownie zbudować odłownie.

Mieszkańcy, co muszę z przykrością dodać, sami zachęcają dziki do penetrowania dzielnicy poprzez ich dokarmianie, wyrzucanie resztek pokarmów na trawnikach, niewłaściwe zabezpieczenie śmietników. Dzik to zwierzę inteligentne, nie będzie trudziło się poszukiwaniem pokarmu w lesie, jeśli w mieście ma je „podane na tacy”.

Zachowujmy ostrożność i uczmy nasze dzieci właściwego zachowania podczas spotkania „oko w oko” z dzikiem.

 


 

Comments (5)
dziki
5 Wednesday, 08 September 2010 22:30
Piotr88
ostatnio zaatakowala mnie locha chodzaca z mlodymi,mimo ze przechodzilem kawalek od nich wcale nie zwracajac uwagi na nie.szczescie ze bylo w poblizu jakies ogrodzenie ktore udalo mi sie przeskoczyc.kto wie co byloby gdybym nie zdazyl.ktos powinien powaznie zainteresowac sie problemem dzikow na stogach nim stanie sie cos naprawde zlego
Dzik to dzikie zwierzę!!!
4 Saturday, 03 July 2010 17:31
SPEN
Dopóki ludzie będą je dokarmiać tym częściej dziki będą wychodzić z lasu do ludzi.Mieszkam w blokach naprzeciw domku na zdjęciach i sama widziałam jak ludzie z tego domku dokarmiali przez ok. godz. dziki więc nic dziwnego , że te dziki regularnie wieczorami w tamten rejon przychodzą!!!Dla mnie to nieodpowiedzialne - dzik nie jest "oswojonym " zwierzaczkiem !!!!!!!!!!
dziki
3 Thursday, 01 July 2010 20:43
Sam
Prawdą jest, że dziki z reguły są spokojne i zdają się być oswojone, jednak to dzikie zwierzęta, które mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego uważam, że należy reagować na ich obecność w mieście. Gdy wchodzę do lasu i spotykam dzika, to zakładam, że w tej sytuacji ja jestem intruzem i się wycofuję. Jednak gdy dzik biega po placu zabaw i staje się "atrakcją" dla dzieci, to intruzem, w mojej ocenie, staje się dzik. Policja faktycznie nie wie co robić z dzikami. Natomiast Straż Miejska przyjeżdża na wezwania, choć rzeczywiście niezbyt chętnie.
dziki
2 Wednesday, 30 June 2010 22:14
Rysiuu
Są dwa stadka które chodzą po stogach :)
Są kompletnie oswojone i daja sie glaskac :)
Czesto przebywaja w okolicach plazy :)
Ludzie czesto je tam dokarmiaja dlatego tam przychodza
Dziki
1 Monday, 28 June 2010 23:31
JArek
Straż Miejska i Policja twierdzą, że dziki nie są niebezpieczne i własciwie to oni nie wiedzą co robić. Widziałem dziki również na plaży wśród ludzi.

Add your comment

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Your name:
Your email:
Subject:
Comment:
  The word for verification. Lowercase letters only with no spaces.
Word verification:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

We have 67 guests online