Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Piątek
6 Grudnia 2019
Mikołajki
Imieniny obchodzą
Dionizja, Emilian, Jarema, Jarogniew,
Mikołaj

Do końca roku zostało 26 dni.
Zodiak: Strzelec
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Do czego nam jednostki pomocnicze czyli rady dzielnic / osiedli?

E-mail Print PDF

Na pytanie odpowiada na portalu wrzeszczańskim Arkadiusz Kowalina

Jednostki pomocnicze Rady dzielnic stanowią czwarty stopień władzy samorządowej niższy niż Gminy i mogą odegrać dużą rolę w życiu lokalnych wspólnot. Skupiając lokalnych społeczników i miłośników małych ojczyzn zaangażowanych oraz posiadających legitymizację społeczną dają możliwość mieszkańcom do decydowania o swoich sprawach. W Gdańsku funkcjonuje jedynie 13 rad na 34 możliwych do stworzenia. Swoje władze mają m in. Krakowiec Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Wzgórze Mickiewicza, Kokoszki, Strzyża, Osowa, Olszynka, Młyniska, Brętowo. Od 30 września 2007 r. funkcjonuje rada osiedla Letnicy, natomiast od 15 maja 2008 roku swoich przedstawicieli wybrali mieszkańcy Nowego Portu. Ostatnią radę osiedla wybrano w październiku 2010 roku na Żabiance. Mieszkańcy osiedla Krakowiec – Górki Zachodnie już 5 kadencję mają swoja radę, która oprócz swoich statutowych działań zajmuje się pracą charytatywną oraz dystrybucją darów żywnościowych na rzecz najuboższych mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu radnych osiedla udało się wyremontować ul. Jodłową i wiele innych. Mieszkańcy osiedla Krakowiec – Górki Zachodnie nie wyobrażają sobie życia bez pomocy zaangażowanych członków rady w kolejnych wyborach, gremialnie uczestnicząc w wyborach.

Prawdą jest jednak fakt, że rady osiedli czy dzielnic mają małe kompetencje i niewielki wpływ na decyzje zatwierdzane przez radnych miejskich. To ma się jednak zmienić, gdyż ostatnio społecznicy z rożnych rad połączyli siły i zamierzają wspólnie dopominać się wpływ na budżet, konsultacje społeczne, opiniowanie inwestycji i inne sprawy dręczące mieszkańców poszczególnych dzielnic i osiedli Gdańska.

Polecamy artykuł Piotra Olejarczyka z portalu MojaOrunia.pl: Gorączka Obywatelska na 7 dzielnicach


Add your comment

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Your name:
Your email:
Subject:
Comment:
  The word for verification. Lowercase letters only with no spaces.
Word verification:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

We have 65 guests online