Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Piątek
6 Grudnia 2019
Mikołajki
Imieniny obchodzą
Dionizja, Emilian, Jarema, Jarogniew,
Mikołaj

Do końca roku zostało 26 dni.
Zodiak: Strzelec
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Policja apeluje o odśnieżanie samochodów

E-mail Print PDF

Zima to dla kierowców codzienne zmaganie się ze śniegiem i lodem – zarówno na drogach, jak i na parkingu. Zaszronione szyby, czy z trudem otwierające się drzwi, to problemy każdego kierowcy. Należy pamiętać, że nieodśnieżony samochód to nie tylko biała warstwa śniegu na dachu, czy masce, ale także bardzo duże niebezpieczeństwo na drodze.

Prawo o ruchu drogowym (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Pamiętajmy, że zaśnieżone szyby znacznie ograniczają widoczność, uniemożliwiając w ten sposób realną ocenę sytuacji na drodze, a zalegający na dachu śnieg w każdej chwili może zsunąć się nam na przednią szybę. Chodzi nie tylko o to, żebyśmy sami widzieli, ale abyśmy byli widoczni i nie prószyli śniegiem na innych. Przy odśnieżaniu samochodu nie zapominajmy także o tablicy rejestracyjnej. Również klosze przednich i tylnych świateł powinny być czyste.

Za nieodśnieżony samochód grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych.

Za Policja.gov.pl

Comments (1)
jestem za
1 Monday, 01 February 2010 16:02
obserwator
Jak najbardziej nalezy odsniezyc auto przed jazda, kierowcy ktorzy tego nie robia wykazuja sie niesamowitym lenistwem oraz wlasna glupota ... mysle ze taki "baranek" jeden z drugim niechcialby zeby z samochodu jadacego przed nim spadlo mu nagle na szybe pare kilo sniegu...

Add your comment

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Your name:
Your email:
Subject:
Comment:
  The word for verification. Lowercase letters only with no spaces.
Word verification:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

We have 84 guests online