Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Sobota
23 Czerwca 2018
Dzień Ojca
Imieniny obchodzą
Agrypina, Albin, Bazyli, Józef, Piotr,
Prosper, Wanda, Zenon, Zenona

Do końca roku zostało 192 dni.
Zodiak: Rak
Współpraca z nami

Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Ulica Stryjewskiego

Email Drukuj PDF
Stryjewski jest patronem głównej ulicy na Stogach, choć większość mieszkańców zna go pod błędnym  nazwiskiem, które upowszechniło się za sprawą urzędniczej pomyłki. Faktycznie nazywał się Wilhelm Stryowski (pol. Stryjowski) i urodził się w 1834 roku w Gdańsku (przy dzisiejszej ulicy Zaroślak).Wcześnie objawił talent malarski. Skończył Szkołę Sztuk Pięknych (Danziger Kunstschule) i dzięki pomocy jej sławnego dyrektora - profesora Karola Schulza - uzyskał stypendium Gdańskiego Towarzystwa Pokojowego i wyjechał na studia do Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie.
 
Po powrocie do Gdańska, w latach 1870 - 1873 współtworzył Muzeum Miejskie (obecne Muzeum Narodowe). Od 1880 r. był konserwatorem zbiorów muzeum, a od 1887 r. jego kustoszem. Od 1873 r. wykładał w Szkole Sztuk i Rzemiosł Artystycznych. W 1912 r. dotknął go paraliż ręki. Zmarł w Essen w 1917 r. Zgodnie z wolą artysty jego ciało spoczęło na gdańskim cmentarzu.

Dlaczego ulica jego pamięci znajduje się właśnie na Stogach? Być może sugerowano się  zamiłowaniem artysty do malowania Wisły i portretowania flisaków. Uważa się go także za niezrównanego dokumentalistę atmosfery gdańskich przedmieść. Jego słynniejsze obrazy to właśnie Obóz flisaków na Przeróbce (1858) oraz Flisacy na gdańskiej ulicy (1861-62).
Rozgłos przyniosły mu też płótna poświęcone gdańskiej społeczności żydowskiej i Cyganom.

Niezwykle interesował się polskim folklorem, malował sceny z udziałem polskiej szlachty, odznaczał się dużą znajomością polskich realiów i zamiłowaniem do polskiej sztuki. Jednak nie znał języka polskiego i odmawiał deklaracji polskiego pochodzenia. Czuł się przede wszystkim gdańszczaninem, obywatelem miasta, które w tym czasie uległo pruskiej  dominacji.

Druga Wojna spowodowała zaginięcie i zniszczenie wielu jego obrazów zwłaszcza tych przechowywanych na Dolnym Śląsku, gdzie zamieszkała jego żona Clara i tam po śmierci męża przeniosła kolekcję.

[źródło: M.Góralska,Wilhelm August Stryowski, 1834-1917, malarz, kolekcjoner, konserwator, muzealnik, pedagog. Wystawa monograficzna,Gdańsk 2002-2003]

Opracowała: Anna Kwaśnik

fot. http://artyzm.com
Komentarze (2)
styjewskiego
2 niedziela, 06 marca 2011 16:35
franek
ja mieszkałem 20lat na stogach przy ul.stryowskiego pozdrawiam wszystkich z tej ulicy
Wilhelm Stryowski.
1 piątek, 01 stycznia 2010 18:23
Urodzony na Stogach
Nie spolszczajcie prosze Jego nazwiska i nie falszujcie Historii.Teraz Stogi to dzielnica polskiego Gdanska,ale w czasach Niemca Stryowskiego byly to Heubude i kurort niemieckiego Danzig.Nie nalezy naginac Historii dla celow politycznych,gdyz traci sie wiarygodnosc.Zostawmy malarza Wilhelma Stryowskiego takim jakim On byl.Proponuje nawet poprawic nazwe Jego ulicy na wlasciwa.

Dodaj swój komentarz

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 115 gości