Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Sobota
23 Czerwca 2018
Dzień Ojca
Imieniny obchodzą
Agrypina, Albin, Bazyli, Józef, Piotr,
Prosper, Wanda, Zenon, Zenona

Do końca roku zostało 192 dni.
Zodiak: Rak
Współpraca z nami

Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Historia Szkoły Podstawowej nr 62 – cz II

Email Drukuj PDF
Rok szkolny 1973/74 przyniósł kolejne zmiany
w systemie nauczania. Została podjęta próba wprowadzenia w życie uczniowskiego systemu
H. Muszyńskiego. Obrzędowość, symbolika, organizacja życia zbiorowego, uroczystości – to główne elementy tego systemu. Był on kontynuowany przez kolejne lata, ze zwróceniem szczególnej uwagi na klasy, które dotąd zalecanej symboliki i obrzędowości nie podjęły. Podstawą działania samorządu stał się nowy moralny kodeks ucznia.

W roku 1991, kiedy  zmarł Dyrektor  Henryk Świeca, w życiu szkoły zakończyła się pewna epoka. Dyrektor Świeca odcisnął na losach szkoły swój niepowtarzalny wizerunek.

Nowy rok szkolny 1991/92 zasadniczo różnił się od poprzednich. Powołano bowiem Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10. Tworzyła go już istniejąca Szkoła Podstawowa Nr 62 oraz nowo powołane Liceum Ogólnokształcące nr XVI. Kierownictwo zespołu szkół objęła wyłoniona w drodze konkursu w listopadzie 1991 roku Pani Danuta Borczochowska. Jednym z trudnych zadań Pani Dyrektor było wtedy pomyślne doprowadzenie do egzaminów maturalnych uczniów przyjętych spoza terenu. W tym czasie pod kierunkiem nauczyciela matematyki Franciszka Potulskiego /późniejszego posła na Sejm RP/, powstała uczniowska gazetka. Kolejne lata przyniosły dalsze ożywienie zajęć pozalekcyjnych. Dużym powodzeniem wśród młodej widowni cieszył się kabaret utworzony przez nauczycieli.

Kiedy  w 1994 r. doszło do pożaru hali Stoczni Gdańskiej, powołany zespół uczniowski przeprowadził zbiórkę pieniędzy, włączając się również w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W roku następnym szkoła odnotowała swoją pierwszą studniówkę
i maturę.

W dniu 4 czerwca 1994 roku szkole nadano imię Arndta Dickmana. Był on kupcem
i żeglarzem, decyzją Królewskiej Komisji Okrętowej mianowany admirałem polskiej floty wojennej. A. Dickman zginął w roku 1627 w bitwie pod Oliwą, doprowadzając do rozstrzygnięcia korzystnego dla Polski. Przyjęcie przez szkołę jego imienia miało wyrażać nawiązanie do morskich tradycji Gdańska.

Dnia 8 czerwca 2001 szkoła świętowała dziesięciolecie Zespołu Szkół Ogólnokształcących. nr 10. Obchody tej rocznicy miały uroczysty charakter. Odbyły się z udziałem m.in. orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, szkolnego kabaretu i zespołu tanecznego Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Wyrazy szczególnego podziękowania złożono na ręce Dyrektor Danuty Borczochowskiej. W ten sposób doceniono jej zasługi w  umiejętnym połączeniu wymagań wobec uczniów i nauczycieli z utworzeniem przyjaznego miejsca nauki i pracy.

Na podstawie książki W. Nocnego
Stogi zapomniana  „wyspa” -oprac. Maria Drab

Dodaj swój komentarz

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 46 gości