Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Sobota
23 Czerwca 2018
Dzień Ojca
Imieniny obchodzą
Agrypina, Albin, Bazyli, Józef, Piotr,
Prosper, Wanda, Zenon, Zenona

Do końca roku zostało 192 dni.
Zodiak: Rak
Współpraca z nami

Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

KRAKOWIEC

Email Drukuj PDF
Według opinii badających osadnictwo Mierzei Wiślanej,  /m.in. W. Długołęckiego/, na początku XV wieku w gdańskiej mierzei były trzy osady na prawie polskim: Sobieszewo, Górki oraz Krakowiec. Historycy przyjmują jako prawdopodobne istnienie tych osad jeszcze przed rokiem 1309, tj. przed zajęciem całej mierzei przez Zakon Krzyżacki.

Chciałabym przybliżyć, w wielkim skrócie oczywiście, historię jednej z tych osad – Krakowca.
                   

Na początku swego istnienia wieś znajdowała się na kępie. Na mapie Berndta z 1600 r. podano jej istnienie również na mierzei jako Nowe Krakowo. Klonowic napisał we „Flisie” :
Po prawej ręce masz Krakowiec z Rzymem.  Wtedy wieś obejmowała obszar między Wisłą
a ramieniem nazywanym Borduhn. W roku 1630 Krakowiec dzielono na: nad Wisłą /An der Weichsel/ i pod borem / An der Heide/. Plan z 1663 r. lokował osadę na półwyspie ujętym ramionami Wisły orz strumieniami Bordune i Krakauer Laake. W środku było wiele pomniejszych osad, m.in. Cebrzyk /Schebrick/.

W 1819 r. wieś liczyła 242 osoby zamieszkałe w 28 chałupach. Były w niej też trzy karczmy
i kuźnia. Systematyczny wzrost liczby mieszkańców sprawiał, że w 1886 r. żyło tu 496 osób a w 1910 ich liczba wzrosła do 536. W 1927 roku było tu 67 budynków.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich w 1883 r. zamieszczał o Krakowcu następująca wzmiankę: Krakowo /niem. Krakau, wieś w powiecie gdańskim, po prawym brzegu Wisły, na mierzei gdańskiej blisko morza, 1 milę od Gdańska. Z przyległą karczmą  Rzym nad Wisłą /niem. Sandkrug/ obejmuje obszaru mórg 609, katolików 18, ewangelików 496, domów 41. W miejscu jest szkoła i papiernia /Papiermühle/, gburów 8, zagrodników 30. Parafia i poczta Gdańsk. W 1807 mieli tu Francuzi obóz oszańcowany, skąd napadali na miasto.

Ten sam słownik podaje następująca informację o Krakowskiej Kępie:
Krakowska Kępa albo Krokowska Kępa, niem. Krakauer Kämpe, wyspa podłużna wąska na Wiśle, około pół mili powyżej Gdańska, powiat gdański, należy do gminy Krakowo. Obejmuje jedną posiadłość ,obszaru mórg 24, katolików 21, ewangelików 100, domów 10. Parafia i poczta Gdańsk, szkoła Krakowo. Z lądu wiedzie wąski most na tę wyspę.  W r. 1867 stanowiła osobna osadę. W miejscu jest piła parowa, budowa statków wodnych /Werffen/, składy drewna, przez flisów polskich spławianego. Zimową porą uwija się tu mnóstwo młodzieży na łyżwach z Gdańska. Wielu udaje się do odległej nieco karczmy, zwanej Rzymem nad Wisłą.

Miasto Gdańsk włączyło Krakowiec do swojego obszaru administracyjnego w roku 1914. Wtedy Krakowiec zajmował 139,5 ha powierzchni. Oficjalną nazwę Krakowiec ustalono
w drodze Rozporządzenia Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 lutego 1949 r.       
Weszło ono w życie dnia 29 marca 1949 r.
Na podstawie książki ksiązki  W. Nocnego Stogi, Zapomniana „Wyspa”
Opracowała :  Maria Drab.

Dodaj swój komentarz

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 120 gości