Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Poniedziałek
30 Marca 2020
Imieniny obchodzą
Amelia, Aniela, Częstobor, Jan,
Kwiryna, Kwiryn

Do końca roku zostało 277 dni.
Zodiak: Baran
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Żyją wśród nas

Wśród nas żyje wiele kreatywnych osobowości. Ludzi odważnych, chcących pomagać innym, i coś wokół siebie zmienić. Oni nie lękają się przeciwności losu, lecz wychodzą im na przeciw. Znamy zapewne osoby ogarnięte jakąś pasją; jedni wykonują swoją pracę
z wielkim zaangażowaniem, inni osobistą pasją potrafią wręcz odmienić otoczenie.
Są  wśród nas i tacy, który dla dobra otoczenia dokonali już wiele, lecz z racji wieku lub stanu zdrowia wycofali się z aktywnego życia.
Jeśli znacie takie osoby, napiszcie do nas. Chętnie przedstawimy je na naszej stronie, bo im właśnie to miejsce zamierzamy poświęcić.

Gratulacje dla Zuzi

Gratulacje dla Zuzi

 

Na XVIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Gitarowym, który odbył się w Żorach w dniach 21-27 maja 2012 r. Zuzanna Wężyk (mieszkanka Stogów!) otrzymała wyróżnienie.

 

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy organizowany jest w Żorach od 1989 roku. Jest to impreza cykliczna odbywająca się co dwa lata. Festiwal na stałe wpisał się do kalendarza kulturalnego miasta Żory. Pomysłodawcami i inicjatorami wydarzenia są Państwa Katerina i Franciszek Wieczorkowie.

W ramach dotychczasowych edycji festiwalu Żory odwiedzili gitarzyści z niemalże całego świata (Skandynawii, Bałkanów, Wysp Brytyjskich, USA, Kanady, Hiszpanii, Francji, Holandii, Włoch oraz Środkowo - Wschodniej Europy) i najznakomitsi polscy przedstawiciele gatunku. W trakcie festiwalowych koncertów wystąpiły orkiestry Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Zabrzańskiej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego, Jana Miłosza Zarzyckiego, Jana Wincentego Hawela, czy Sławomira Chrzanowskiego. Podczas ostatniej edycji festiwalu wystąpił Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyr. prof. Czesława Freunda.

http://gitarowy.zory.pl/

 

Gratulujemy Zuzi i życzymy dalszych sukcesów

 

Sukcesy naszych tancerzy

Sukcesy naszych tancerzy podczas I Ogólnopolskiego Turnieju Tańca DANCE TALENT GDAŃSK

 

Formacje oraz solisci z Domu Sztuki podczas I OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU TAŃCA DANCE TALENT GDAŃSK  po raz kolejny pokazały swoją klasę. Oto ich osiągnięcia:

 

Soliści:

 

I miejsce Patrycja Krause ( inne formy , t.współczesny)

I miejsce Julita Juchnowicz ( t.współczesny, hip hop)

II miejsce duet Kasandra Grabowska i Julita Juchnowicz

I miejsce Marcin Weresa - dance hall

II miejsce duet Patrycja Krause i Dominika Majchrzak ( t.współczesny)

III miejsce Karolina Tomasik

wyróżnienie Mikołaj Prat

II miejsce Dominika Zielińska

 

Formacje:

 

I miejsce - BLITZ two

II miejsce BLITZ crew ( hip hop)

II miejsce BLITZ crew ( taniec współczesny)

I miejsce TRAFIC

II miejsce CZOKO DANCE GROUP

III miejsce BLITZ KIDS

 

Gratulujemy!

 

Od siedmiu lat Agnieszka Humięcka prowadzi grupy taneczne w Domu Sztuki w Gdańsku. Zaczęło sie od grupy Arkasjel. Obecnie na Stogach dzieci i młodzież tańczy aż w sześciu formacjach. Przygotowują również indywidualne programy. Ich pasją jest taniec. Trening, systematycna praca i zaangażowanie  przynosi efekty w postaci nagród na wielu turniejach w tym ogólnopolskich.

 

Filmy z turnieju można oglądać na youtube. Wybrane zdjęcia umieściliśmy w galerii. Więcej o zespołach, historii, osiągnięciach i planach na stronie http://czoko.com/

Zobacz galerię zdjęć. 

 

 

 

Młoda gitarzystka ze Stogów laureatką ogólnopolskich konkursów

Młoda gitarzystka ze Stogów laureatką ogólnopolskich konkursów

 

Zuzanna Wężyk jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Kształci się tam w klasie gitary klasycznej. Jej talent został dostrzeżony i wyróżniony na dwóch ważnych ogólnopolskich konkursach.

W dniach 10-11 marca miał miejsce  w Tychach IV Ogólnopolski Konkurs "Gitara w muzyce kameralnej". W swojej formule jest on nastawiony na łączenie gitary klasycznej z innymi instrumentami. Brało w nim udział 19 duetów z całej Polski. Zuzanna Wężyk (gitara) w duecie z Weroniką Pieczewska (skrzypce) zajęła III miejsce w grupie starszej.

Podczas Ogólnopolskich Przesłuchań CEA  (Centrum Edukacji Artystycznej) uczniów klas gitary oraz zespołów gitarowych szkół muzycznych II stopnia, który odbył się w Warszawie w dniach 31.03- 01.04 mieszkanka Stogów również została nagrodzona. W kategorii soliści otrzymała wyróżnienie. W kategorii zespoły wraz z kwartetem gitarowym w składzie: Artur Czapiewski,Wojciech Mocarski, Marek Puchowski, Zuzanna Wężyk - zajęła w tym konkursie I miejsce.

Uzdolnionej gitarzystki posłuchać można także na Stogach. Występuje ona w ramach Muzycznych Piątków w Bibliotece Społecznej solo oraz ze wspomnianym kwartetem. Usłyszeć ją można

 w parafialnym kosciele na Stogach gdzie z zespołem Dio Amore upiększa liturgię mszy świętej o 9.30. Śpiewa również w znanym w kraju i zagranicą zespole "Stella Maris", którego dyrektorem i dyrygentem jest ks. Józef Wilczyński - jezuita. Zespół ten w niedzielę 29.04.2012 r.  o godz. 12.00 w kościele Św. Krzyża w Gdańsku w trakcie Koncertu z okazji I rocznicy beatyfikacji Błogosławionego Jana Pawła II wykonan hymn pochwalny ,,Santo Subito" Gedymina Grubby.

 

Zuzia zaprasza na swój blog www.muzotok.blogspot.com

oraz na stronę zespołu Stella Maris http://www.stellamaris.com.pl

 

 

 

 

Zza krat zerka Szekspir

Zza krat zerka Szekspir

 

            Część mieszkańców zdaje sobie sprawę, że na terenie Wyspy jest zlokalizowany Zakład Karny. Tylko bardziej zainteresowani wiedzą natomiast co za tymi murami się dzieje. Tych, którzy oczekują sensacyjnych informacji już teraz rozczaruje. Chcę bowiem opisać jedno z wielu kulturalnych działań odbywających się w tym miejscu w ramach prowadzonej resocjalizacji. Krytykantów i malkontentów odsyłam do Kodeksu Karnego Wykonawczego. Ten akt prawny reguluje bowiem funkcjonowanie jednostek penitencjarnych i działania tam prowadzone.

            W czerwcu 2011 roku w auli Uniwersytetu Gdańskiego miało miejsce wyjątkowe przedstawienie zatytułowane „Szekspir: produkt czasowo niedostępny”. Kończyło ono trzymiesięczne warsztaty teatralne prowadzone właśnie w Zakładzie Karnym w Gdańsku – Przeróbce przez panią Magdę Zelent. Dla uczestników tych zajęć był to pierwszy kontakt nie tylko ze sceną ale nawet z twórczością Szekspira. Było to dla nich wielkie przeżycie i wydarzenie, które wspominają do dzisiaj. Przez ten czas nie tylko nauczyli się czytać i interpretować tekst ale przede wszystkim pokonali własne słabości. Poszerzyła się również ich świadomość i wrażliwość jak również zakres zachowań  - tym razem konstruktywnych. Zdjęcia i film będzie można obejrzeć w naszej galerii.

            Od marca tego roku pani Magda zachęcona efektami pracy skazanych prowadzi kolejny cykl warsztatów. Jest wierna Szekspirowi, gdyż jak twierdzi praca z jego tekstami ma działanie terapeutyczne. Przygotowywane jest wystawienie „Makbeta”.  Premiera będzie miała miejsce w czerwcu na Uniwersytecie Gdańskim. O terminie poinformujemy na stronie.

Po co o tym pisać? Bo warto pokazywać pozytywne działania i przekazywać dobre informacje.

 

 

Magdalena Zelent – koordynatorka Sceny Teatralnej ALTERNATOR Akademickiego Centrum Kultury UG, teatrolożka, w latach 2001-2005 związana z niezależnymi działaniami teatralnymi w Teatrze Groteska w Krakowie, uczestniczka rocznego Laboratorium Teatralnego w Isola del'Liri we Włoszech. 


Zobacz galerię... 

 

 

Spotkanie Obywatelskie 2011

W czwartkowe popołudnie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance miało miejsce Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Było to już szóste spotkanie z zaproszonymi gdańszczanami . Wśród gości byli przedstawiciele wielu instytucji: radni sejmiku, miasta, dzielnic, osiedli, pracownicy magistratu, działacze organizacji społecznych i pozarządowych. Uroczystość odbyła się w Sali Koncertowej. Krótkim wprowadzeniem rozpoczął p. Piotr Kowalczuk, po czym oddał głos prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Po przywitaniu, odebraniu z rąk przedstawicielek ZHP Betlejemskiego Światełka Pokoju i podziękowaniu zgromadzonym za przybycie, prezydent Paweł Adamowicz tradycyjnie w zarysie przedstawił tegoroczne osiągnięcia, ale i plany na najbliższe lata. Zmiany zachodzące w ostatnim czasie w Gdańsku są widoczne na każdym kroku : wybudowane kilometry nowych dróg, trasy kolejnych ścieżek rowerowych, wyremontowane i budowane nowe torowiska, nowo powstałe place zabaw, czy w końcu stadion w Letnicy. Głównym przesłaniem przemówienia prezydenta było to : byśmy nie martwili się tym, co się nie udało, ale cieszyli z sukcesów, które osiągnęliśmy.

Po przemówieniu zgromadzeni mieli okazję obejrzeć krótką prezentację multimedialną obrazującą wcześniejszą wypowiedź gospodarza Gdańska .

_MG_8857_m

Ważnym momentem tej uroczystości, dla naszej redakcji, było wręczenie Medalu Prezydenta Miasta Gdańska Elżbiecie Gerleckiej - założycielce i prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Pedagogów Praktyków, dzięki któremu powstał portal stogi.info pl., od lat pracującej dla dobra najmłodszych w naszym mieście, a w szczególności na osiedlu Stogi . Nagrodzona podziękowała prezydentowi za tworzenie sprzyjających warunków, a swoim współpracownikom za pracę i zaangażowanie, podkreślając przy tym, że w zespole siła.

Kolejną godzinę VI Spotkania Obywatelskiego swoim występem umilał czas zespół Trebunie-Tutki. Po występach góralskiej kapeli głos zabrał obecny na spotkaniu ksiądz arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Ksiądz nie przemawiał ze sceny, a usiadł wśród zaproszonych gości, jak sam stwierdził, by atmosfera była bardziej swojska, niż oficjalna. I taka właśnie była. Stała się jeszcze bardziej rodzinna, gdy zaprosił obecnych do wspólnego śpiewania kolęd. Rozpoczął pewnym głosem „Wśród nocnej ciszy” i chyba nie było na sali osoby, która by nie śpiewała.

Część oficjalną zakończył prezydent, zapraszając do foyer na podzielenie się opłatkiem i drobny poczęstunek.

 

Więcej o spotkaniu obywatelskim na stronie: www.gdansk.pl

 
Więcej artykułów…

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 104 gości