Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Piątek
23 Lutego 2018
Imieniny obchodzą
Bądzimir, Damian, Florentyn, Łazarz,
Piotr, Romana, Roma, Seweryn

Do końca roku zostało 312 dni.
Zodiak: Ryba
Współpraca z nami

Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Zza krat zerka Szekspir

Email Drukuj PDF

Zza krat zerka Szekspir

 

            Część mieszkańców zdaje sobie sprawę, że na terenie Wyspy jest zlokalizowany Zakład Karny. Tylko bardziej zainteresowani wiedzą natomiast co za tymi murami się dzieje. Tych, którzy oczekują sensacyjnych informacji już teraz rozczaruje. Chcę bowiem opisać jedno z wielu kulturalnych działań odbywających się w tym miejscu w ramach prowadzonej resocjalizacji. Krytykantów i malkontentów odsyłam do Kodeksu Karnego Wykonawczego. Ten akt prawny reguluje bowiem funkcjonowanie jednostek penitencjarnych i działania tam prowadzone.

            W czerwcu 2011 roku w auli Uniwersytetu Gdańskiego miało miejsce wyjątkowe przedstawienie zatytułowane „Szekspir: produkt czasowo niedostępny”. Kończyło ono trzymiesięczne warsztaty teatralne prowadzone właśnie w Zakładzie Karnym w Gdańsku – Przeróbce przez panią Magdę Zelent. Dla uczestników tych zajęć był to pierwszy kontakt nie tylko ze sceną ale nawet z twórczością Szekspira. Było to dla nich wielkie przeżycie i wydarzenie, które wspominają do dzisiaj. Przez ten czas nie tylko nauczyli się czytać i interpretować tekst ale przede wszystkim pokonali własne słabości. Poszerzyła się również ich świadomość i wrażliwość jak również zakres zachowań  - tym razem konstruktywnych. Zdjęcia i film będzie można obejrzeć w naszej galerii.

            Od marca tego roku pani Magda zachęcona efektami pracy skazanych prowadzi kolejny cykl warsztatów. Jest wierna Szekspirowi, gdyż jak twierdzi praca z jego tekstami ma działanie terapeutyczne. Przygotowywane jest wystawienie „Makbeta”.  Premiera będzie miała miejsce w czerwcu na Uniwersytecie Gdańskim. O terminie poinformujemy na stronie.

Po co o tym pisać? Bo warto pokazywać pozytywne działania i przekazywać dobre informacje.

 

 

Magdalena Zelent – koordynatorka Sceny Teatralnej ALTERNATOR Akademickiego Centrum Kultury UG, teatrolożka, w latach 2001-2005 związana z niezależnymi działaniami teatralnymi w Teatrze Groteska w Krakowie, uczestniczka rocznego Laboratorium Teatralnego w Isola del'Liri we Włoszech. 


Zobacz galerię... 

 

Dodaj swój komentarz

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości