Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Czwartek
21 Czerwca 2018
Imieniny obchodzą
Albaniusz, Alicja, Alojzy, Alojza,
Demetria, Domamir, Marta, Rudolf,
Rudolfa, Rudolfina, Teodor

Do końca roku zostało 194 dni.
Zodiak: Bliźnięta
Współpraca z nami

Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Gram tylko to, co lubię

Email Drukuj PDF
altTamara Niekludow  mieszka na Stogach.
W październiku rozpocznie drugi rok studiów na wydziale instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku, specjalność fortepian. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nauka gry na instrumencie to przede wszystkim ciężka i systematyczna praca. Ty grasz od szóstego roku życia. Jak to wpłynęło na Twoje dzieciństwo?

Oczywiście, musiałam poświecić sporo czasu na granie. Nie ma jednak takiego dziecka, które z własnej woli chciałoby spędzać długie godziny na ćwiczeniach. Ja również wolałam bawić się przez cały dzień. Nie rozumiałam, że w przeciwieństwie do moich koleżanek, muszę wracać do domu i ćwiczyć. Na szczęście moja mama pilnowała, żebym tego nie zaniedbała. Teraz mogę być jej za to wdzięczna. Bez niej nic bym nie osiągnęła. Bo albo „gramy tak sobie”, przebrniemy przez szkołę muzyczną, trochę się umuzykalnimy i dalej zajmujemy się czymś całkowicie innym, albo podchodzimy do grania poważnie. Ta druga opcja pociąga za sobą maksymalne zaangażowanie. Jeśli postanowisz zostać profesjonalnym muzykiem, to musisz chcieć być jednym z najlepszych. Pracujesz wtedy bardzo ciężko przez długi czas i dopiero na końcu dowiesz się, czy przyniosło to oczekiwane efekty.

Ty już chyba masz na koncie kilka takich efektów? Nagrody w konkursach, stypendia ministerialne, wyjazdy za granicę...

Można tak powiedzieć. Najważniejszym bez wątpienia był rok 2006.  Dyrektorem naszej szkoły (przyp.red. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku)  był wtedy pan Edwin Rymarz. Pewnego dnia złapał na korytarzu moją panią profesor i powiedział jej o eliminacjach na kursy muzyczne w Szanghaju. Okazało się, że miały się odbyć trzy dni później. Musiałam bardzo szybko załatwić formalności i pojechać do Warszawy na przesłuchanie. Ku memu wielkiemu zdziwieniu zakwalifikowałam się! Mogłam więc spędzić miesiąc w Szanghaju na kursach muzycznych całkowicie za darmo. Odbył się tam także konkurs koncertów i jako jedyna finalistka z Europy dostałam wyróżnienie.


Co jest najważniejsze dla młodego muzyka?

Talent! Choć na początku, utalentowane dzieci, które mało pracują, osiągają takie same lub nawet gorsze wyniki od tych, które są bardzo pracowite, ale talentu mają mniej. Później nadchodzi moment, gdy wszyscy pracują równie ciężko i ci, którzy są bardzo utalentowani robią ogromny skok, a pozostali niestety giną w tle.

Ważny jest też nauczyciel. Rodzice powinni zwracać uwagę, jak ich dziecko jest uczone. Duża ilość i natężenie ćwiczeń często jest mniej ważne niż sposób, w jaki jest się uczonym. Ja miałam dużo szczęścia, trafiłam do pani Pruskiej, która specjalizowała się w nauczaniu małych dzieci i robiła to świetnie.

A jak było z Twoim talentem? Objawił się niespodziewanie czy masz go w genach?

Nie mamy w rodzinie wielkich tradycji muzycznych. Wszyscy są jednak dosyć muzykalni. W dzieciństwie chodziłam z rodzicami na próby chóru cerkiewnego, w którym śpiewała cała moja rodzina. Okazało się, że bezbłędnie potrafiłam powtórzyć melodie, które śpiewali. Czasami też siadałam do pianina, które stało u babci i próbowałam grać. Już wtedy coś mi zaczynało wychodzić, choć nie miałam żadnego przygotowania. Mój wujek, śpiewak operowy i fizyk z wykształcenia, zauważył to i podpowiedział moim rodzicom, że mam talent i powinnam iść do szkoły muzycznej.

Rodzice nadal śpiewają w cerkwi?

Tak. Razem z mamą wspieramy soprany, Tata jest jedynym tenorem. Dawniej rodzice śpiewali także w Akademickim Chórze UG.

Co najbardziej lubisz grać?


Gram wyłącznie rzeczy, które mi się podobają.  Istnieje niewyczerpany zapas literatury na fortepian, więc bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Kiedy usłyszę, że coś jest na moją miarę, po prostu się za to zabieram. Jeśli ktoś chce się rozwijać, nie może wyłącznie czekać na to, co wskaże mu nauczyciel, musi próbować sam.
Są oczywiście utwory, które trzeba grać w szkole np. sonatę Beethovena. Wybieram więc taką, która mi odpowiada. Dużo gram Chopina z racji tego, że żyjemy w jego kraju i z łatwością przychodzą mi jego utwory. Podobają mi się również utwory rosyjskich kompozytorów: Rachmaninowa i Czajkowskiego.

Pociąga Cię komponowanie? Chciałabyś zostać śpiewającą pianistką, jak na przykład Tori Amos czy Gaba Kulka?

Chciałabym komponować na fortepian, wszystko jednak słyszę typowo orkiestrowo. Mam mnóstwo pomysłów i rozpoczętych projektów, których nie zdążyłam jeszcze dokończyć. Wciąż brakuje mi czasu.
W ogóle jest mnóstwo rzeczy które chciałabym robić. Interesują mnie nauki ścisłe i wszystko co jest logiczne, zwłaszcza nauka języków. Obecnie uczę się chińskiego. Zresztą interesuje mnie wszystko co związane z Chinami, nie tylko język, ale również kultura, a przede wszystkim kuchnia.

Jaki masz stosunek do popkultury? Słuchasz muzyki rozrywkowej?

Ostatnio dużo słuchałam Tori Amos, ale już mi przeszło. Głównie słucham rocka, także tego mocniejszego. Kiedyś ubierałam się na czarno, nosiłam glany, czarne ubrania, miałam czarne, długie do pasa włosy. To był okres „młodzieńczego buntu”. Zabawne było, gdy wychodziłam z klatki i mijałam „młodzież” siedzącą pod blokiem. Zawsze mierzyli mnie wzrokiem, ale nigdy nie zaczepili.
Słuchałam Linkin Park, Limp Bizkit, System of a Down, Metallicy. Szczególnie podobała mi się Apocalyptyca, która łączy muzykę klasyczną z rockową.

Masz fortepian w bloku?

Bardzo bym chciała, ale niestety, póki co nie stać mnie na niego.  Na tym poziomie powinnam już ćwiczyć na fortepianie. Na razie mam pianino.

Sąsiedzi nie protestują, gdy ćwiczysz w domu?

Nie spotkałam się z taką reakcją. Staram się też szczególnie im nie narażać. Nie gram bardzo głośno, ani w godzinach ciszy nocnej, więc nie ma większych problemów. Pewnie gdybym miała fortepian byłoby głośniej. Myślę, że sąsiedzi już przyzwyczaili się, bo kiedy wracam po dłuższej nieobecności, sami pytają gdzie byłam, bo było tak cicho.

Mieszkasz w „złej” dzielnicy?

Nie myślę tak o tym miejscu. Moje koleżanki boją się tu przyjeżdżać. Ja jednak myślę, że nie ma powodów do takich obaw. Mieszkam tu przecież od urodzenia. Z ludźmi, którzy mogliby wzbudzać ewentualny strach, w dzieciństwie lepiłam bałwana, więc nie podejrzewam, aby mogli zrobić mi krzywdę. Poza tym od dziecka potrafiłam walczyć o swoje, bronić się i to się nie zmieniło. Mam też kolegów, którzy zawsze wsparliby mnie, gdybym miała jakiś problem. Czuję się tu bezpiecznie. Nigdy nic złego mi się nie stało. Staram się również nikogo nie prowokować.
Jakie jest Twoje największe marzenie?

Jeśli chodzi o muzykę, to chciałabym wygrać jakiś prestiżowy konkurs pianistyczny i grać w największych salach koncertowych świata. A prywatnie, chcę być szczęśliwa i przeżyć ciekawe życie.

Rozmawiała Anna Kwaśnik

*Tamara Niekludow (ur. 1989 r.)

Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999, 2003, 2004, 2006), Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego.
W 2003 r. została przyjęta do grona stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie realizującego program pomocy dla dzieci wybitnie uzdolnionych. Cztery lata później uhonorowano ją Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.
Zdobywała nagrody na Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych w Budapeszcie, Wilnie, Sankt Petersburgu i Szanghaju. Koncertowała w Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Dolnośląskiej, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Dworku Chopinowskim w Dusznikach Zdroju oraz w prestiżowych salach Moskwy, Budapesztu i Wilna.
Komentarze (2)
powodzenia
2 poniedziałek, 21 września 2009 10:05
ray
to pokrzepiające, ze oprócz dresów jest tu jeszcze inna młodzież
pasja
1 sobota, 12 września 2009 09:28
mila
Piękna pasja.Życzę dalszych sukcesów!

Dodaj swój komentarz

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości