Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Sobota
23 Czerwca 2018
Dzień Ojca
Imieniny obchodzą
Agrypina, Albin, Bazyli, Józef, Piotr,
Prosper, Wanda, Zenon, Zenona

Do końca roku zostało 192 dni.
Zodiak: Rak
Współpraca z nami

Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Śpiewający Seniorzy

Email Drukuj PDF
Nie są już młodzi, nie są całkiem sprawni, słuch też już nie ten, refleks zawodzi ale w duszy nadal gra muzyka i rozbrzmiewa śpiew a nogi podrywają się do tańca. Śpiewają  o miłości, radości, słońcu. Gdy poczują chęć, wstają i tańczą, zapraszając także tych którzy poruszają się już tylko na wózku. Najstarsi skończyli już dziewięćdziesiąt lat ale nadal pamiętają melodie z młodości.

 

 

Rozmowa z panią Marią  Korybalską- prowadzącą Zespół Muzyczny „Retro” działający przy Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” na Stogach.


Od kiedy zajmuje się Pani muzyką?

Właściwie całe życie. Długi czas pracowałam z dziećmi ucząc je muzyki w szkołach podstawowych. Od dwóch lat jestem na emeryturze i nie uczę już dzieci a seniorów.

Jak Pani odczuwa tę zmianę? Czy z Seniorami pracuje się inaczej niż z dziećmi?

Nauczanie Seniorów jest może trochę prostsze ale to także czasem doświadczenie przygnębiające.  Młodzi ludzie szybko się rozwijają, widać jakie robią postępy, jak rosną ich potrzeby i umiejętności, tymczasem u starszych ludzi następuje proces odwrotny.
Wielu z nich słabnie, ich możliwości są coraz mniejsze. Pracuję tu już rok i obserwuję,
że wielu z moich podopiecznych, to już nie ci sami ludzie co choćby parę miesięcy temu.

Nauka starszych ludzi to wyzwanie dla pedagoga?

Na pewno trzeba wykazać się dużą życzliwością i cierpliwością. Należy dostosowywać metody pracy i repertuar do ich możliwości. Niekiedy znacznie zwalniać tempo, pewne rzeczy zmieniać, ograniczać. Bo chęci w starszych ludziach jest ogromnie dużo ale nie tyle samo możliwości.
Staram się też urozmaicać nasze zajęcia. Kupuję płyty pod kątem Seniorów, których potem wspólnie słuchamy. Wprowadzam też elementy edukacyjne np. cykl „Poznajemy instrumenty”. Oglądamy przedstawienia operowe, chodzimy do Filharmonii Bałtyckiej.

Co daje Seniorom wspólne śpiewanie?

Myślę, że wielką radość. Z chęcią przychodzą na próby. Niektórzy nawet nie śpiewają, tylko się przysłuchują. Widać, że sprawia im to przyjemność.

Jaki jest repertuar Seniorów?

Są to głównie piosenki z młodości naszych Seniorów z repertuaru Ordonówny, Santor, Kabaretu Starszych Panów. Czasem też  piosenki dziecięce, harcerskie, ludowe, patriotyczne. Jedna z naszych piosenek została napisana przez chórzystkę panią Elę pt.”Nie wstydź się miłości”.

Czy odkryła pani wśród chórzystów jakieś wyjątkowe talenty?

Do takich perełek należy na pewno pani Mirka, jest bardzo żywiołowa i ma świetny głos, śpiewa czysto i dobrze dykcyjnie. Pięknie śpiewa też pani Ela, która w przeszłości grała na wiolonczeli. Jest też pani Wiktoria i pani Janeczka, które śpiewają solówki.
Niektóre osoby miały problem ze śpiewaniem solo, wstydziły się, bały mikrofonu  ale
w pewnym momencie ośmieliły się i przemogły. Są wśród chórzystów też znakomici tancerze, pan Kazimierz, pan Zbyszek, pani Bronia zawsze można liczyć, że poderwą do tańca resztę chóru.


Dlaczego lubią śpiewać?

*pan Kazimierz
”Śpiew mnie rozluźnia, nastraja do dobrego samopoczucia.”

*pani Janeczka
„Uwielbiam śpiewać i tańczyć. Muzyka mnie uzdrawia. Robię się szczęśliwa.”

*pani Ela
„Wyzwalam się. Zapominam o samotności. Życie ze śpiewem jest weselsze.”

*pani Eugenia
„Zawsze lubiłam śpiewać i tańczyć. Teraz jest już trudniej. Wszystko boli, człowiek schorowany po operacjach ale lubi jeszcze  posłuchać, zanucić...”

Rozmawiała: Anna Kwaśnik
 

Dodaj swój komentarz

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 92 gości