Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Czwartek
22 Sierpnia 2019
Imieniny obchodzą
Cezary, Dalegor, Fabrycjan, Fabrycy,
Hipolit, Hipolita, Maria, Namysław,
Oswald, Oswalda, Tymoteusz, Zygfryd

Do końca roku zostało 132 dni.
Zodiak: Lew
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Szlak Turystyczny Czerwony "Nadmorskich Fortyfikacji Gdańska" część 4.

Email Drukuj PDF

Dochodzimy do rozwidlenia drogi.

Na prawo prowadzi ona do żeglarskiego ośrodka wypoczynkowo  AZS ZG oraz AKM. Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS. Obok znajduje się stacja BSR SAR - ratownictwa morskiego - oraz budynek Punktu Kontroli Granicznej SG. Na północ przejście na plażę przy samym ujściu Śmiałej Wisły z piękną panoramą na Zatokę Gdańską i Wyspę Sobieszewską. Przy wybrzeżu cumuje nowoczesna jednostka ratownicza SAR 1500.


Na plaży obok przebudowanego i bezpiecznego już ujścia rzeki - na wydmie - stoi drewniany krzyż poświęcony rybakom i żeglarzom, którzy zginęli przez ostatnie kilkadziesiąt lat przy bardzo niebezpiecznym w sztormie wejściu na Wisłę Śmiałą, która przed przebudową z uwagi na liczne mielizny, kamienne ostrogi falochronu wschodniego i resztki pali ostróg brzegowych, była dla wielu śmiertelną pułapką, tuż przed bezpieczną przystanią. Na plaży jeszcze w latach 80- tych XX wieku można było znaleźć tablice "kąpiel wzbroniona - pale i wraki"
To swoiste wrakowisko obecnie w większości przysypane jest piaskiem dna morskiego. Powstało  z uwagi na położenie wypłyconego brzegu  na wschód od dawnego ujścia Wisły przy Twierdzy Wisłoujście. W czasie sztormów przeważających z kierunków północnych, statki, którym nie udało się pod żaglami trafić w wąskie wejście do portu gdańskiego - spychane przez wiatr i rozbijane przez fale przyboju, kończyły swój żywot na piaskach plaży od Wisłoujścia do Sobieszewa.
Obecnie jest to jedno z bardziej popularnych, czystych i widokowych  kąpielisk w Gdańsku, a i płetwonurkowie mogą natrafić jeszcze na przybrzeżnym dnie na relikty "dawnej sztuki szkutniczej".

Wracamy do skrzyżowania dróg na granicy lasu. Po lewej stronie znajduje się budynek transformatora, a po prawej (na zarośniętej krzakami rokitnika wydmie) ruiny wysadzonego po wojnie potężnego żelbetonowego niemieckiego schronu obserwacyjnego z 1943 roku. Schron posiadał dwa pomieszczenia zabezpieczone śluzą chroniące przed ogniem artyleryjskim z kierunku morza oraz tarasem na dalmierz polowy do podawania współrzędnych celów morskich i lotniczych dla polowych stanowisk dział kaliber prawdopodobnie "88", rozmieszczonych w lesie dla ochrony Gdańska o strony północno - wschodniej.

Kierujemy sie szlakiem w  lewo i po przejściu koło szlabanu zamykającego ruch drogowy wchodzimy do lasu. Po lewej w oddali widzimy teren ośrodka wypoczynkowego warszawskich zakładów lotniczych "Okęcie". Z uwagi na lokalizację wśród bagien i leśnych rozlewisk, wczasowicze byli nękani latami pod wieczór chmarami komarów. Szum sosnowego lasu i świergot licznego ptactwa oraz pobliska piękna plaża i wydmy, rekompensowały jednak te niedogodności.
 

Po przejściu szlakiem około 300 metrów spośród drzew wyłania się widok na wieże stanowiska obserwacyjnego i obronnego BAS 25 - wysunięty posterunek wschodni. Teren do niedawna otoczony był podwójnym płotem z drutu kolczastego. Stanowisko składało sie z dwóch obiektów. Maskowanej siatką maskującą i specjalną zaprawą (cement i wodorosty) , wieży obserwacyjnej ze stanowiskiem KM i dalmierza, oraz jednokondygnacyjnego i jednoizbowego schronu bojowego (chroniącego podejścia do wieży) ze strzelnicami chronionymi stalowymi okiennicami. Obok znajdował sie kiedyś barak socjalny dla żołnierzy, wymienianych przez dojeżdżające patrole z terenu właściwej BAS 25 z okolic Portu Północnego.

Wejście na wieżę obecnie utrudnione jest z uwagi na wycięcie przez złomiarzy w 2005 roku stalowych schodów.

Dalej udajemy się szlakiem przez tereny leśno - wydmowe w kierunku zachodnim.

Po naszej lewej stronie - na południe - mijamy brzeg Jeziora Bursztynowego.

Jezioro, o którym mowa posiada głębokość max. 2,1 - średnia 1,6. Dno muliste z dużą zawartością próchnicy. Jest to jezioro zarastające. Zostało utworzone w wyniku wylewu Wisły Śmiałej do morza w 1840 r. We wschodniej części pozostałością po tym wodnym kataklizmie jest widziane wcześniej ze szlaku Jezioro Ptasi Raj w granicach obecnego rezerwatu o tej nazwie w Górkach Wschodnich.

Jezioro Bursztynowe jest wspaniałym miejscem do wędkowania dla ludzi ceniących spokój i piękno przyrody. Otoczenie - las mieszany z dużą zawartością olchy i sosny. Na północnym brzegu jeziora występuje spore stanowisko jodły i świerku w otoczeniu sosny. Las w wieku ponad 160 lat.

Miejsce to, które upatrzyły sobie zwłaszcza żaby - zinwentaryzowano 5 gatunków tych płazów -  jest dość trudno dostępne. Co ciekawe, i tam docierają wędkarze. Wprawdzie na dużą rybę raczej nie ma co liczyć, jeziorko jest bowiem małe i nie sprawia wrażenia pełnego ryb, ale posiedzieć w środku lasu, wśród rechotu żab, to przecież czysta przyjemność. Teren, o którym mowa jest bardzo podmokły, w okolicy znajdują się dość rozległe bagna oraz mateczniki dzików.

W 1996 roku w wodach jeziora przeprowadzono także ciekawą akcję eksploracyjną z udziałem płetwonurków z gdańskiej fundacji "Latebra" w poszukiwaniu wraku zestrzelonego w czasie walk w 1945 roku radzieckiego samolotu. Znaleziono zagłębione w mule fragmenty rozbitego o drzewa i tafle wody kadłuba samolotu i koło z podwozia. Jezioro skrywa zapewne jeszcze inne tajemnice z czasów końca wojny. Detektory wyróżniły znaczne ilości sygnałów pochodzących od obiektów zatopionych w mule zarastającego leśnego akwenu.

Udajemy sie dalej szlakiem czerwonym przez las mieszany z przewaga sosny w kierunku zachodnim. Mijamy tereny, które z podmokłego lasu powoli przechodzą w zalesione wydmy.
 

Komentarze (1)
opencaching.pl
1 wtorek, 09 lutego 2010 15:14
Guidesailing
W okolicach przebiegu szlaku na naszej wyspie, ukryto już kilka skrzynek w ramach europejskiej zabawy opartej o orienteering i krajoznawstwo. Szczegóły na www.opencaching.pl

Dodaj swój komentarz

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 79 gości