Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Poniedziałek
30 Marca 2020
Imieniny obchodzą
Amelia, Aniela, Częstobor, Jan,
Kwiryna, Kwiryn

Do końca roku zostało 277 dni.
Zodiak: Baran
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Szlak Turystyczny Czerwony "Nadmorskich Fortyfikacji Gdańska" część 3.

Email Drukuj PDF

Autor: Guidesailing

Schodząc ze szczytu wzniesienia , szlakiem przez dawny teren ośrodka wypoczynkowego Stoczni Gdańskiej, dochodzimy do drogi przy ogrodzeniu klubów żeglarskich, a następnie szlakiem przy granicy brzegu wzdłuż tak zwanych "Zielonych Wysp". Porośnięte gęstym sitowiem i trawą wysepki na rozlewisku Wisły Śmiałej są nie tylko ostoją wielu gatunków ptactwa wodnego, ale i matecznikiem sporego stada dzików.


Po pokonaniu kilkusetmetrowego odcinka szlaku o wspaniałych walorach krajobrazowych, dochodzimy do utwardzonej kostką betonową drogi, prowadzącej na granicy lasu i brzegu rozlewiska Wisły w kierunku północnym.

Z prawej strony widoczny betonowy postument o wysokości ponad  1,5 metra. Jest to pozostałość po "stawie nawigacyjnej ", czyli świetle umieszczonym u nasady drewnianego pomostu rybackiej przystani, wybudowanej tutaj w latach 20-tych XX wieku dla rybackich łodzi chroniących się przed sztormem  w zaciszu "Zielonych Wysp". Czytelny na wodzie pas trzciny wyznacza lokalizacje drewnianego pomostu, po którym pozostały już tylko ukryte pod wodą pale.

Przystań została zniszczona podczas ostatniej wojny. To z niej pod koniec marca 1945 roku odpływały na Wyspę Sobieszewską ostatnie grupy uciekinierów z płonącego i zajmowanego przez wojska rosyjskie Gdańska. Liczne ślady ziemianek i okopów świadczyły o tragedii cywilnych uchodźców. Ziemia do tej pory kryje liczne pozostałości  tego wojennego dramatu.

Po przejściu kolejnych kilkuset metrów, po lewej stronie drogi - przy wjeździe do lasu - znajdujemy betonowe ruiny wartowni, zamykającej w czasie wojny dojazd do położonego dalej obiektu. Jest on jednoizbowy, zabezpieczony kiedyś stalowym zamknięciem wejścia  oraz okiennicami i żelbetonowymi ścianami chroniącymi  przed pociskami z broni o kalibrze do 20 mm - czyli również przed ewentualnym ostrzałem z broni pokładowej samolotu.

Obok obiektu znajdowało się polowe stanowisko ogniowe,  umocnione workami z piaskiem,  oraz ruchoma polowa zapora i szlaban. Na tym odcinku znaleziono kiedyś w ziemi znaczne ilości resztek drutu kolczastego, wskazującego na ogrodzenie nim podejść do obiektu i przejazdu na drodze.

Przechodzimy następnie dalej na północ krótkim odcinkiem grobli, pomiędzy zarośniętym trzcinami  rozlewiskiem z lewej strony, tzw. Jeziora Bursztynowego, położonego w głębi lasu,  a rozlewiskiem Wisły (północny kraniec tzw. "Zielonych Wysp"). Grobla powstała w latach 60-tych XX wieku, kiedy budowano drogę dojazdową do klubów żeglarskich AKM i AWF oraz obiektu WOP-u  - dziś SG.

Przy końcu zarastającego rozlewiska do lat 60-tych spoczywał wrak czołgu zapadniętego po wieżyczkę w mule. Był to według relacji okolicznych mieszkańców niemiecki pojazd pancerny (prawdopodobnie "Tygrys Królewski - Königstigers " z 503 SS-Pz.Abt.11 Reg.), który ugrzązł w marcu 1945 roku podczas pokonywania podmokłego terenu. Reszta batalionu została ewakuowana promem na Wyspę Sobieszewską w nocy 4 kwietnia 1945 r. Przez lata, porzucony, zapadał się coraz głębiej, aż do chwili wyciągnięcia przez ciężki sprzęt podczas budowy bitej drogi dojazdowej. Poszedł niechybnie, jak i kilka innych czołgów i kilkadziesiąt dział z tego terenu, na złom. Jeden z tych „pancernych drapieżnych kotów” został uwieczniony zimą 1946 roku przez polskich żołnierzy przy schronie przeciwlotniczym koło dzisiejszej piekarni.

Zobacz także:

Szlak Turystyczny Czerwony "Nadmorskich Fortyfikacji Gdańska" część 1.

Szlak Turystyczny Czerwony "Nadmorskich Fortyfikacji Gdańska" część 2.

Dodaj swój komentarz

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 107 gości