Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Czwartek
18 Października 2018
Dzień Pracownika Służby Zdrowia
Imieniny obchodzą
Julian, Łukasz, René
Do końca roku zostało 75 dni.
Zodiak: Waga
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Pusty Staw na Stogach z roku na rok coraz atrakcyjniejszy dzięki pieniądzom z BO

Email Drukuj PDF

Zakończono budowę drewnianego pomostu, rok wcześniej zainstalowano tu zabawki dla dzieci i urządzenia siłownię dla dorosłych, a w tym roku zamontowana zostanie fontanna. Pusty Staw na Stogach to miejsce, które zmienia się od kilku lat dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu jednego z mieszkańców dzielnicy: pana Ryszarda Krawczyńskiego- Bardzo dużo osób korzysta z tego miejsca. Szczególnie widać to, kiedy wyjdzie odrobina słońca. Niemal od razu pojawia się tu mnóstwo ludzi. W końcu zniknęło błoto, dzięki jednemu z projektów w Budżecie Obywatelskim staw można przejść dookoła suchą nogą. To na pewno zachęca - zaznacza Ryszard Krawczyński.

Pan Ryszard składa wnioski do gdańskiego BO każdego roku, od jego pierwszej edycji, a projekty za każdym razem dotyczą terenu Pustego Stawu na Stogach. Mieszkańcy chętnie oddają na nie głosy, a efekty tego każdy może zobaczyć.

- To miejsce jeszcze kilka lat temu było bardzo zaniedbane. Poza tym brakowało jakiejkolwiek infrastruktury. Nie było tu oświetlenia, nie było drogi, dzięki której można by się przespacerować po deszczach czy po śnieżnej zimie. Tam były tylko ławki, które zresztą... nadawały się do wymiany - wspomina.

W ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego przygotowano przede wszystkim kompleksowy projekt, który określał docelowe zagospodarowanie tego miejsca. Pieniędzy (było to wówczas około 500 tys. złotych) wystarczyło też na wykonanie ścieżki spacerowej. W kolejnej edycji pan Ryszard zaproponował montaż oświetlenia wokół Pustego Stawu - był to jeden z elementów wspomnianego opracowania projektowego. Mieszkańcy tłumnie zagłosowali, więc i ten pomysł został zrealizowany. W kolejnych edycjach złożył wniosek dotyczący montażu zabawek w ramach placu zabaw dla najmłodszych oraz urządzeń z siłowni zewnętrznej. Wszystkie te elementy rozmieszczono w różnych zakątkach parku.

- Idea, która mi przyświecała, była taka, że dorosły, który idzie z dzieckiem na spacer, nie powinien nudzić się po drodze. I dziecko ma mieć zabawkę, by nie uparło się i nie siedziało w jednym miejscu, by można było mu powiedzieć: "chodź, tu są drabinki, ale tam jest jeszcze huśtawka". I dorosły ma mieć zajęcie, dlatego rozmieszczono różne urządzenia siłowni - zaznacza Ryszard Krawczyński.

W ramach ubiegłorocznej edycji BO zbudowano pomost z solidnymi niebieskimi barierkami. Procedura odbiorowa inwestycji zakończyła się przed kilkoma dniami. Trzeba jeszcze zagospodarować teren przy nim i stworzyć odpowiednie dojście. Te prace planowane są w późniejszym terminie. Sam pomost warto jednak już dziś "sprawdzić": rozpościera się z niego fantastyczny widok na Pusty Staw.

To jednak nie koniec zmian i - co ważne - pomysłów pana Ryszarda na to miejsce.

W ramach tegorocznego BO mieszkańcy poparli pomysł instalacji na stawie podświetlanej fontanny. Wniosek ten zdobył ponad 2,2 tysiące punktów, pozostawiając daleko w tyle pozostałe zgłoszone w tej dzielnicy projekty.

- Najwyraźniej podoba im się to, co się tu dzieje i jak zmienia się to miejsce - ocenia.

Pan Ryszard sam wymyśla kolejne projekty, ale zanim je oficjalnie zgłosi pyta sąsiadów o opinie na ich temat, czy np. są potrzebne i czy są dobrym rozwiązaniem.

Co ciekawe, ma już pomysł na kolejną edycję BO, na rok 2019. Zamierza zgłosić tym razem budowę skateparku na asfaltowym boisku.

  • To miejsce jest dziś naprawdę śliczne. Zachęcam do spacerów, zwłaszcza, kiedy zrobi się cieplej - proponuje.Źródło: http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Pusty-Staw-na-Stogach-z-roku-na-rok-coraz-atrakcyjniejszy,a,100203

fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

 

Dodaj swój komentarz

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości