Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Wtorek
17 Października 2017
Imieniny obchodzą
Lucyna, Małgorzata, Marian, Sulisława,
Wiktor, Wiktoriusz

Do końca roku zostało 76 dni.
Zodiak: Waga
Współpraca z nami

Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Kultura

Suchą nogą przez Wisłę

W sobotę, 23 kwietnia, odbędzie się dzień otwarty tunelu pod Martwą Wisłą dla mieszkańców. Będzie można - wyjątkowo, bo później będzie to już niemożliwe - przejść pod tunelem pieszo, przebiec, bądź przejechać rowerem. Rowerzyści startują już o godz. 9, biegacze o 11, a parada pieszych o 13. Zbiórka od strony ronda Marynarki Polskiej.

 

Otwarcie tunelu dla ruchu samochodowego planowane jest na 1-3 maja.

 

Od zwyczaju obyczaju do uzależnienia spotkanie w Bibliotece Spoecznej

 

Magda Beneda i jej twórczośćw Bibliotece Społecznej

Biblioteka Społeczna

Stowarzyszenia "Przyjazne Pomorze"

 

zaprasza

we czwartek 12.02.2015 - g. 18.00

na

Wieczór artystyczny


Magda Beneda
i Jej twórczość

 

wstęp wolny - zapraszamy

ulica Hoża 14, Gdańsk-Stogi

 

 

 

W Budżecie Obywatelskim 2015 zagłosujemy na 152 wnioski

Zespół Konsultacyjny weryfikujący wnioski złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015 zakończył swoją pracę. Na 189 złożonych wniosków, do głosowania zostało zakwalifikowanych 152. Losowane numerów, które poszczególne projekty otrzymają w panelu do głosowania odbyło się w czwartek, 18 września o godz. 12.00 w Sali Obrad Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1.

Po raz drugi w historii miasta gdańszczanie będą mogli oddać swój głos na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w  dniach 29 września – 12 października 2014 r.

Do rozdysponowania jest 11 milionów złotych – 9 mln na projekty dzielnicowe (po 1,5 mln na każdy okręg konsultacyjny) i 2 mln na projekt ogólnomiejski. W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego swój głos oddało ponad 51 tysięcy gdańszczan.

Do głosowania, które odbędzie się na przełomie września i października zakwalifikowano:

·      Projekty ogólnomiejskie 9 wniosków

·      Okręg I – Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Stogi, Przeróbka, Krakowiec – Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech–Lipce - 23 wnioski

·      Okręg II – Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice - 26 wniosków

·      Okręg III – Siedlce, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień, Wzgórze Mickiewicza, Aniołki - 22 wnioski

·      Okręg IV – Młyniska, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Strzyża, Brętowo - 22 wnioski

·      Okręg V – Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe - 15 wniosków

·      Okręg VI – Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki - 22 wnioski

Pełna projektów znajduje się na http://www.gdansk.pl/budzet-obywatelski,1923,32052.html 

Losowanie odbyło się w obecności wnioskodawców, których projekty pozytywnie przeszły wszystkie etapy weryfikacji formalno-prawnej oraz członków Zespołu Konsultacyjnego.

Wyznaczenie numerów oznacza dla wnioskodawców, że mogą już promować swój projekt i zachęcać do głosowania na konkretny numer. Każdy wnioskodawca otrzyma też pakiet plakatów z pustym miejscem do wypełnienia według swojego uznania. Odliczanie dni do głosowania czas zacząć!

Poniżej wykaz wniosków z podziałem na okręgi i projekty ogólnomiejskie z wylosowanymi numerami – ostatnia kolumna w kolorze żółtym. W związku z nieprawidłowym przypisaniem jednego wniosku do okręgu czwartego jest jedna korekta, która została dokonana po losowaniu – wniosek nr 4OK/0024, który otrzymał nr 12 został przeniesiony do okręgu trzeciego i otrzymał numer 23 (miejsce 12 w okręgu czwartym zostaje wolne).

Okręg Konsultacyjny I (58 KB)

Okręg Konsultacyjny II (59.5 KB)

Okręg Konsultacyjny III (60.5 KB)

Okręg Konsultacyjny IV (72 KB)

Okręg Konsultacyjny V (39.5 KB)

Okręg Konsultacyjny VI (138 KB)

Projekty ogólnomiejskie (36.5 KB)

Sylwia Betlej

Referat Inicjatyw i Konsultacji Społecznych

 

Magdalena Kuczyńska

Urząd Miejski w Gdańsku

Kancelaria Prezydenta / Biuro Prasowe

 

źródło: http://www.gdansk.pl/start_nowy,512,32967.html

Projekty budżetu obywatelskiego 2015 dla okręgu Stogów załącznik do pobrania tutaj

Poprawiony (wtorek, 23 września 2014 22:27)

 

Mobilni i kreatywni.

Otwarcie wystawy MIGRACJE | KREACJE

Gdynia l 1 lipca 2013

 

Na jednym z głównych węzłów komunikacyjnych Trójmiasta, w pobliżu Dworca PKP w Gdyni w poniedziałek, 1 lipca o 19.00 rozpoczęło się niecodzienne, mobilne otwarcie wystawy MIGRACJE | KREACJE. W przestrzeni publicznej trasy kolejowej Gdynia-Sopot-Gdańsk prace przygotowali czołowi reprezentanci polskiej sztuki współczesnej: Julita Wójcik, Iwona Zając, Anna Witkowska, Ludomir Franczak, Krzysztof Topolski, Radek Szlaga, Galeria Rusz, Sławomir Elsner oraz Sławek ZBK Czajkowski.

 

Jaki był cel artystów? O tym w kilku słowach opowiedziała Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, które zorganizowało całe przedsięwzięcie.

 

 ̶  Postawiliśmy pytanie o współczesne rozumienie słów emigrant, imigrant, migracja. Chcieliśmy jednocześnie wpisać proces migrowania w stan przemieszczania się, w dynamiczną przestrzeń kolei podmiejskiej. Justyna Wicenty, kuratorka wystawy podkreśliła różnorodność form wybieranych dla artystycznych wypowiedzi  ̶  Niemal każdy z zaproszonych artystów poruszał się w innym obszarze. Mamy tu murale, billboardy, instalacje, prezentacje wideo, gazetę jednorazową, a nawet aplikację na telefon. Ważne, że do tych działań wykorzystano istniejącą infrastrukturę i nadano nowy sens trywialnym rekwizytom życia miasta  ̶  gablotom, billboardom, darmowym gazetkom rozdawanym mieszkańcom.

 

Spotkanie rozpoczęło się przy pracy Iwony Zając. Jej mural Jestem cudzoziemką. Czy masz dla mnie jakąś radę? to nie tyle zamknięta całość, co zaproszenie do dialogu dla wszystkich mijających go przechodniów. Jestem naprawdę ciekawa, jakie rady otrzyma owa cudzoziemka  ̶  powiedziała artystka  ̶  słowo "cudzoziemka" jest uważane za staroświeckie, ale dla mnie jest wciąż żywe i pełne znaczeń.

 

Po kwadransie przeznaczonym na rozmowę z artystami, krótki poczęstunek i wpisanie pierwszych rad na billboardzie przez uczestników wernisażu, kuratorka wystawy przeszła do kolejnej pracy  ̶  instalacji Julity Wójcik Transatlantyk. Julita Wójcik podkreśliła wyjątkowość miejsca, jakim jest gdyński port w kontekście emigracji, opowiedziała o inspiracjach Gombrowiczem i podkreśliła podobieństwo między trudną sytuacją ekonomiczną artysty i emigranta.

 

Etapem mobilnego wernisażu były prace Sławomira Elsnera z cyklu Displaced, a zaraz potem mural Sławomira Czajkowskiego, wciąż jeszcze powstający na budynku widocznym z peronu SKM Gdynia Główna. Na kolejny przystanek zaplanowanej trasy uczestników wernisażu zabrała kolejka SKM.

 

W Gdyni Redłowie na billboardzie umieszczony została jedna z dwóch prac  Radka Szlagi, Gary. Z kolei na samym peronie znalazła się gablota ilustrująca projekt Ludomira Franczaka Odzyskane, przywołującego sylwetki Niemców ze Słupska, którzy po II wojnie światowej musieli złożyć deklaracje lojalności wraz ze swoimi krótkimi życiorysami. To właśnie te mikro-biografie zostały "odzyskane"  ̶  wyjaśniał autor  ̶  ale znaczenie tego nośnego słowa jest dużo większe  ̶  to również duchy niemieckiej przeszłości, tak rzadko artykułowanej, jak i termin "ziemie odzyskane", jakim posługiwała się polska, komunistyczna władza. To nie historie w jakikolwiek sposób polityczne, ale życiorysy podobne do tych, które wysyłamy dziś szukając pracy. Częścią instalacji jest jednorazowa gazeta o tym samym tytule, dystrybuowana wśród gości otwarcia i rozdawana w czasie trwania MIGRACJI | KREACJI pasażerom na trójmiejskich dworcach.

 

W czasie podróży na przystanek w Gdańsku Oliwie część z uczestników zapoznawała się z instalacją Arszyn | Emigrant GPS, przygotowanej przez Krzysztofa Topolskiego. To projekt, który formie aplikacji na telefon komórkowy, wykorzystując elementy słuchowiska, wywiadów i akustycznych krajobrazów opowiada o doświadczeniach polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii.

Na miejscu widzowie zastali drugą część instalacji Radka Szlagi, Azbest, oraz mieli okazję poznać pracę Anny Witkowskiej, prezentowaną w gablocie na peronie. Zgromadzonym opowiedziała o swoich inspiracjach Duchampem i próbach ironicznego podsumowania swojej dotychczasowej działalności artystycznej. W dalszej podróży uczestnicy z okien pociągu oglądali billboardy Galerii Rusz znajdujące się w Gdańsku Stoczni.

 

Ostatnim etapem wędrówki przez przestrzeń wystawy był Gdańsk Główny, gdzie na dworcu PKP umieszczone zostały instalacje Iwony Zając Jestem zwyczajna i Dziennik Anny Witkowskiej. Goście posłuchali anegdot o emigracyjnym życiu Iwony Zając i spotkaniu z księciem Karolem. W asyście niezawodnego tego wieczoru megafonu kuratorki wystawy, po dwóch godzinach wspólnej podróży, zwiedzania i rozmów, mobilne otwarcie dotarło do swojego finału.

 

W spotkaniu prócz artystów i organizatorów, udział wzięli przedstawiciele mediów, zaproszeni goście i mieszkańcy Trójmiasta. Wystawa MIGRACJE | KREACJE będzie dostępna dla wszystkich do 14 lipca.

 

 

 

Zdjęcia z wystawy w galerii

 
Więcej artykułów…

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 98 gości