Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Poniedziałek
30 Marca 2020
Imieniny obchodzą
Amelia, Aniela, Częstobor, Jan,
Kwiryna, Kwiryn

Do końca roku zostało 277 dni.
Zodiak: Baran
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Okienko SP 62 w projekcie „Odblaskowi”

Email Drukuj PDF

Dzieci z okienka przy SP 62 wzięły udział w projekcie zaproponowanym przez Miejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Gdańsku a za tytułowanym "ODBLASKOWI''. W ramach tych zajęć dzieci proponowały swoje pomysły na odblaski i doświadczały jak one działają.

 

Katarzyna Rachwalska

 

„Kampania społeczno-edukacyjna Odblaskowi.pl ma na celu zwrócenie uwagi na istotny problem bezpieczeństwa na drogach w okresie jesienno-zimowym - kiedy zmrok zapada szybciej, częściej występują opady atmosferyczne, a widoczność jest ograniczona. Ma również za zadanie zwiększenie świadomości o zagrożeniach wśród najmłodszych, zakłada działania propagujące zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Akcja przeprowadzana od 2010 roku przybrała formę ogólnopolskiej kampanii, której głównym punktem są eventy, prezentacje i zajęcia edukacyjne - podczas których rozdajemy bezpłatne opaski odblaskowe. Noszenie odblaskowych opasek jest skutecznym sposobem zwiększenia widoczności pieszych i rowerzystów na drogach, co przekłada się na poprawę ich bezpieczeństwa po zmroku.

Kolejną przyczyną, która skłania nas do realizacji działań promujących noszenie odblasków jest obowiązek ustawowy, jaki nakłada polskie prawo na dzieci do 15 roku życia. Artykuł 43. pkt. 2 Prawa o Ruchu Drogowym mówi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Pamiętać trzeba, że jesienią i zimą zmrok zapada szybciej, również rano później robi się jasno. Będąc uczestnikiem drogi, nosząc ciemne ubranie bez odblasku, człowiek widoczny jest dopiero z odległości 20 metrów. W jasnym ubraniu, bez odblasku nasza widoczność zwiększa się zaledwie do 30 metrów. Jeśli samochód jedzie z prędkością 100 km/h pokona ten dystans w sekundę. W tym czasie nie zdąży nawet rozpocząć hamowania.

Założenie elementów odblaskowych zwiększa odległość, z której jesteśmy widoczni nawet do 150-300 metrów, a gdy kierowca nadjeżdżającego samochodu użyje długich świateł - nawet do około 1000 metrów.

Odblaskowi są widoczni na drodze. „

Zdjęcia z tego wydarzenia do zobaczenia w galerii.

Źródło: http://odblaskowi.pl/oakcji.html

 

 

Dodaj swój komentarz

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 108 gości