Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Wtorek
31 Marca 2020
Imieniny obchodzą
Amos, Balbina, Beniamin, Dobromira,
Gwidon, Kirył, Korneli, Kornelia

Do końca roku zostało 276 dni.
Zodiak: Baran
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Rowerowy Maraton Wisła 1200

Email Drukuj PDF

  „Rowerowy Maraton Wisła 1200”

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach cyklu comiesięcznych spotkań miłośników ekologii
zaprasza na prelekcję:
„Rowerowy Maraton Wisła 1200”
którą zaprezentuje Leszek Pachulski

Spotkanie odbędzie się 14 grudnia 2017 roku (czwartek)
o godz. 16:00 w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (ul. Okopowa 21/27).

Ludzie podróżowali wzdłuż rzek od wieków. W naturalny sposób wytyczały one szlaki komunikacji, a swoją zmiennością uczyły szacunku dla potęgi natury.

Tak też poprowadziliśmy trasę Rowerowego Maratonu Wisła1200. Po przejechaniu ponad 2500 kilometrów wzdłuż obu brzegów Wisły, od źródeł tuż pod szczytem Baraniej Góry, aż po jej ujście w Gdańsku, wybraliśmy najlepsze odcinki, które pokazują całą jej potęgę i urodę.

Trasa wytyczona jest po nadwiślańskich drogach, szutrach, ścieżkach, skarpach i wałach. Jazda po ruchliwych drogach wojewódzkich i krajowych ograniczona jest do absolutnego minimum, tak aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort obcowania z przyrodą i historią, których próżno szukać gdzie indziej w Europie.

Po drodze rozległe starorzecza i rozlewiska pełne dzikich ptaków, wydmy i piaskowe łachy i klimatyczne miasteczka, w których czas jakby się zatrzymał. RMW1200 to nie tylko Kraków, Warszawa, Toruń i Gdańsk. Zachwycimy Was urodą i osobliwością Janowca, Sandomierza, Zawichostu, Płocka, Dobrzynia, Chełmna, Świecia, Grudziądza i Gniewu. A pomiędzy nimi mozolny, kolarski wysiłek i pokonywanie własnych słabości bez wsparcia z zewnątrz.

Chcemy przybliżyć taką formę poznawania naszego kraju i wyjątkowość Królowej Polskich Rzek i jednocześnie promować korzystanie z Wiślanej Trasy Rowerowej, która w założeniach połączy siecią wygodnych dróg rowerowych źródła Wisły z Gdańskiem. Organizatorem maratonu jest Stowarzyszenie Afryka Nowaka, organizator legendarnej wyprawy rowerowej przez Afrykę śladami wielkiego polskiego podróżnika i reportera Kazimierza Nowaka, który w latach 30-tych XX wieku jako pierwszy człowiek w historii przejechał samotnie na rowerze Afrykę wzdłuż z północy na południe i z powrotem. Kazimierz Nowak powiedziałby, że jak dobrze poznasz swój własny kraj to odnajdziesz właściwą drogę nawet na końcu świata. Takie motto przyświeca organizacji naszego maratonu.

 

Spotkanie, wpisujące się w obchody ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Roku Rzeki Wisły 2017, odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Dodaj swój komentarz

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:
  Tekst do weryfikacji. tylko małe litery bez spacji.
Weryfikacja tekstu:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 90 gości