Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Niedziela
15 Grudnia 2019
Imieniny obchodzą
Celina, Fortunata, Ignacy, Iga, Ignacja,
Żegota, Krystiana, Nina, Walerian,
Waleriana, Wolimir

Do końca roku zostało 17 dni.
Zodiak: Strzelec
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

W gąszczu wspólnot mieszkaniowych

E-mail Print PDF
Prężnie działające wspólnoty mieszkaniowe to więcej niż połowa sukcesu dzielnicy. To od ich solidarności i zaangażowania zależy stan i wygląd budynków mieszkaniowych. Istotna jest także chęć oraz umiejętność współpracy z Urzędem Miasta, bez której niemożliwa jest pełna realizacja planów zagospodarowania przestrzennego.

Na Stogach funkcjonują zarówno budynki komunalne, spółdzielcze jak i wspólnoty mieszkaniowe. W opinii wielu mieszkańców to w tych ostatnich najtrudniej przeprowadzić remonty. Bez względu jednak na typ własności, wszędzie tam gdzie istnieją spory wewnętrzne i mieszkańcy nie współpracują ze sobą, tam niewiele da się zrobić.

-Błędem było powoływanie kilku wspólnot w jednym budynku. Na Stogach jest wiele takich bloków, w których każda klatka posiada oddzielną wspólnotę. Przy takim rozdrobnieniu trudno jest realizować wspólne przedsięwzięcia ponieważ wspólnoty nie mogą się między sobą porozumieć w najmniejszych kwestiach tj. modernizacja węzła ciepłowniczego czy wykonanie termoizolacji- tłumaczył podczas spotkania* przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych z reprezentantami Biura Rozwoju Gdańska i Urzędu Miasta w DPS Ostoja 17 listopada, Tadeusz Bielawski, przewodniczący Klubu Seniora.

Przedstawiciele zarządów wspólnot zwykle narzekają na problem z zebraniem odpowiednich kwot na remonty. Zwracają uwagę na specyficzny profil tej dzielnicy, w której przeważającą większość mieszkańców stanowią niezamożni seniorzy.

Duża ilość wspólnot to także problem dla władz miasta, którym trudniej układa się współpraca z podzielonymi mieszkańcami, którzy nie posiadają spójnego stanowiska.

-Miasto chce się zaangażować i wspierać finansowo np. zagospodarowywanie podwórek ale nie wyręczy w tym mieszkańców. Może się to odbyć tylko na zasadzie partnerstwa. Pierwszy krok należy do wspólnot mieszkaniowych, które poprzez swoje zarządy muszą złożyć stosowny akces. Wystarczy krótkie pismo o tym, że chcecie z nami współpracować. Koordynatorem dalszych działań będzie Wydział Gospodarki Komunalnej UM - tak prezentował stanowisko miasta Dmitris Skuras, dyrektor tego wydziału. Zastrzega również, że warunkiem współpracy ze wspólnotami jest docelowe wyjście gminy z własności  terenów przyległych do nieruchomości budynkowych. Niektóre nieruchomości  są wyodrębnione tylko w obrysie ścian zewnętrznych budynków co powoduje, że cały teren przyległy jest własnością gminy, która w związku z tym powinna ten teren utrzymywać. Nie robi tego ponieważ uważa się jedynie za jego właściciela, nie zaś użytkownika. Użytkownikami faktycznymi tego terenu są wszyscy mieszkańcy, czyli współwłaściciele wspólnot mieszkaniowych i najemcy  mieszkań.
Miasto, aby zachęcić do wykupu oferuje system ulg. Przyległy do budynku grunt można wykupić w trybie bezprzetargowym w cenie 2 % wartości. Przy ulicy Zimnej kwotę tę wyliczono na 4,5 zł za metr kwadratowy.

Sprawdzianem współpracy między miastem i wspólnotami może stać się realizacja  projektu zagospodarowania wnętrza podwórkowego przy ulicy Tamka 14. Na razie BRG stworzyło wstępną koncepcję tego planu nazwanego „Humanizacją kwartału zabudowy mieszkaniowej na Stogach”. Początkowo plan miał obejmować większy obszar wraz z centrum usługowym przy ul. Stryjewskiego i Hożej. Po przeliczeniu kosztów okazało się jednak, że konieczna do rozpoczęcia jakichkolwiek prac modernizacja odwodnienia będzie kosztować około 10 mln zł. Ogromnym problemem w naszej dzielnicy jest bowiem niedrożne odwodnienie skutkujące permanentnym zalewaniem podwórek i ulic podczas deszczu. Stare, niewymieniane od 40  lat rury biegnące  pod ulicą Stryjewskiego są już nieszczelne i zbyt wąskie by należycie odprowadzać wodę. Koszt nowej rury to 3 mln zł. Wymiana nawierzchni i torowiska to kolejne 7. Takiej kwoty Stogi nie dostaną od miasta w ciągu najbliższych lat. Stąd projekt zawężenia prac do podwórka przy ulicy Tamka 14, które nie ma problemu z odwodnieniem ze względu na bliskość Martwej Wisły.
-Wskazaliśmy lokalizację przy ul. Tamka 14 w kontekście sąsiedztwa Wisły oraz bliskości przystani żeglarskiej, która ma tam być wybudowana. Również ze względu na to, że znajduje się tam tylko jeden budynek i jedna prężnie działająca, nie posiadająca dużego zadłużenia wspólnota. Uznaliśmy to więc za program pilotażowy dla sprawdzenia jak będzie układać się nasza współpraca- wskazała pani Edyta Damszel – Turek z BRG.

Z przygotowaną przez jej zespół wstępną koncepcję projektu zarządy wspólnot mogą zapoznać się w siedzibie Partnerstwa na Rzecz Rozwoju dzielnicy Stogi z Przeróbką w DPS „Ostoja” przy ul. Hożej 4. Jeśli wspólnota mieszkaniowa przy ulicy Tamka 14 jest nią zainteresowana, powinna skonsultować się z BRG, poinformować o swoich uwagach i zastrzeżeniach. Gotowy projekt zostanie przekazany do ZDiZ, który zrealizuje jego wersję  techniczną.

Koszt zagospodarowania tego podwórza to 275 tys. zł. na wykonanie chodników, miejsc postojowych, placów zabaw, nasadzeń, obudowy śmietnikowej itp. oraz 400 tys. zł na remont przyległych dróg. Na razie nie wiadomo jaki w tych kosztach będzie procentowy udział wspólnoty mieszkaniowej.


*Spotkanie wspólnot mieszkaniowych z przedstawicielami Biura Rozwoju Gdańska i Urzędu Miasta doszło do skutku dzięki staraniom pań: Elżbiety Gerleckiej (Gdańskie Stowarzyszenie Pedagogów Praktyków) oraz Ewy Zawadzkiej i Doroty Cieślikiewicz prowadzących Dom Pomocy Społecznej "Ostoja".

Comments (2)
obłuda włodarzy miasta
2 Monday, 23 November 2009 20:56
adalbert
a może tak w pierwszej kolejności miasto pospłaca dług z tytułu niezapłaconych opłat za swoje udziału we wspólnotach,a dopiero później będzie cosik obiecywało czy ktokolwiek próbował z miastem dogadać się na temat podwórek to niech pierwej spróbuje a potem wypisuje coś na ten temat na necie wspólnota w której mieszkam próbowała i co? a no wieczne tłumaczenie że miasto nie posiada środków na inwestycje.
Projekt podwórkowy
1 Sunday, 22 November 2009 15:07
Leszek S.
Świetną popularyzacją w/w projektu byłoby za-
mieszczenie jego wstępnej koncepcji /planu/
na stronie internetowej.

Add your comment

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Your name:
Your email:
Subject:
Comment:
  The word for verification. Lowercase letters only with no spaces.
Word verification:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

We have 67 guests online