Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Poniedziałek
9 Grudnia 2019
Imieniny obchodzą
Delfina, Joachim, Joachima, Leokadia,
Loda, Waleria, Wielisława, Wiesław

Do końca roku zostało 23 dni.
Zodiak: Strzelec
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Więc jaka jest ta wizja?

E-mail Print PDF

altBudowa Europejskiego Centrum Solidarności, Obwodnicy Południowej, Teatru Szekspirowskiego, Muzeum II Wojny Światowej, wspieranie branży IT i ICT, rewitalizacja czterech fragmentów Gdańska i odbudowa Wyspy Spichrzów- to główne elementy strategii miasta na przyszłość. A jeśli chodzi o Stogi? - "W najbliższym okresie programowania na pewno nie będziemy, trzeba to sobie szczerze powiedzieć, ładować dużych pieniędzy w coś takiego jak rewitalizacja Stogów"- rozwiał wszelkie wątpliwości zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski.
To główne konkluzje z wtorkowego spotkania prezydenta Pawła Adamowicza oraz jego zastępców z mieszkańcami Gdańska w Ratuszu Staromiejskim.


Pierwszą część spotkania stanowiły przemówienia Prezydenta oraz jego zastępców na temat powszechnie znanych planów inwestycyjnych. Druga część poświęcona była "debacie". Pytania nie były jednak zadawane bezpośrednio przez przybyłych mieszkańców, lecz za pomocą karteczek zebranych w czasie przerwy. Było ich jednak zbyt wiele by na wszystkie usłyszeć odpowiedź. Te, na które nie starczyło czasu mają się pojawić na stronie internetowej miasta.

Padły pytania o wieżowiec Daniela Libeskinda na Polskim Haku, strategię dotyczącą wody, wysokościowce w Pasie Nadmorskim, rozbudowę i odgradzanie kampusu uniwersyteckiego i wiele innych.
-Czy Miasto przewiduje humanizację tzw. blokowisk, które mimo że są relatywnie młode już wymagają modernizacji i estetyzacji?- pytał prof. dr inż. arch. Wiesław Gruszkowski. Prezydent Bielawski szczerze przyznał, że takich planów długo jeszcze nie będzie, wspomniał jedynie o planowanych rozmowach władz ze wspólnotą mieszkaniową z budynku przy ul.Tamka 14 na Stogach w związku z remontem tamtejszego podwórka.

O tym co dalej z Nową Wałową włodarze woleli się nie wypowiadać. Wyjaśnili po prostu, że duński deweloper wstrzymał się z budową. Podobnie jest z parkingiem wokół NOT-u- to także leży w gestii dewelopera. Udało się natomiast usłyszeć komentarz do budowy Quattro Towers. Bielawski przyznał, że projekt wież we Wrzeszczu posiada niezadowalającą architekturę, a powstanie tylko dlatego, że brakowało miejscowych planów zagospodarowania, miasto zaś nie może rozstrzygać o kwestiach estetycznych architektury.

Mieszkańcy wyszli ze spotkania rozczarowani. W wypowiedziach Prezydenta znalazło się jak zwykle wiele figur retorycznych: "Gdańsk jest nieskończoną powieścią... to miasto kreatywnych ludzi, śmiałych, odważnych i rogatych, wchodzących w konflikty z władzą".  Zebrani Gdańszczanie nie usłyszeli jednak nic nowego, a "debata" nie dała możliwości starcia odmiennych opinii, mimo zapewnień Prezydenta, że "władza będzie tylko wtedy skuteczna, kiedy wejdzie w relację ze społeczeństwem obywatelskim, znajdzie czas i cierpliwość aby komunikować się i negocjować różne rozwiązania". Wygląda na to, że takich negocjacji nie ma ani pomiędzy społeczeństwem i władzą ani między władzą i deweloperami, którzy w największym chyba stopniu decydują o tym jaka wizja Gdańska będzie realizowana.

 Polecamy:

Komentarz w portalu wrzeszcz.info.pl

Komentarz w portalu MojaOrunia.pl

 

 

 

Comments (2)
i tak go wybiorą
2 Saturday, 16 January 2010 12:43
kama
i tak prezydent nie mam zadnego mocnego kontrkandydata więc pewnie znowu wybiorą go na kolejną kadencję, niestety.
eee
1 Friday, 15 January 2010 11:37
obserwator
a czy przypadkiem nie bylo o tym artukulu na trojmiasto.pl ?? Pani redaktor chyba sobie kopiuj - wklej zrobila zeby bylo czym dziure zalatac, wg. mnie to powinno byc jako uaktualnienie do wczesniejszego artykulu o debacie (Pani Redaktor zreszta)

Add your comment

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Your name:
Your email:
Subject:
Comment:
  The word for verification. Lowercase letters only with no spaces.
Word verification:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

We have 74 guests online